Na czym polega adaptacja projektu?

By 19 stycznia 2014Bez kategorii

Coraz więcej osób decyduje się na wybór gotowego projektu domu, który został przygotowany przez biuro projektowe. Jest to praktyczne rozwiązanie, pozwalające na zaoszczędzenie zarówno sporej ilości czasu, jak i pieniędzy. Jednocześnie dostępna na runku oferta jest tak duża, że każdy znajdzie bez trudu projekt domu, który będzie mu odpowiadał pod względem wielkości, stylu oraz rozmieszczenia pomieszczeń.
Jednocześnie decydując się na gotowy projekt domu, warto jest pamiętać o tym, że w takim przypadku zawsze konieczna będzie adaptacja projektu. Dostosowanie projektu domu do wymogów działki jest konieczne ze względu na różne warunki, takie jak rodzaj podłoża oraz lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Projektant, który zajmuje się dostosowaniem projektu może również udzielić pomocy w załatwieniu formalności. Warto skorzystać z takiego wsparcia, ponieważ problemy z załatwieniem wszystkich potrzebnych pozwoleń mogą w bardzo dużym stopniu wpłynąć na opóźnienie rozpoczęcia budowy. Architektowi adaptującemu projekt możemy przekazać pełnomocnictwa, które pozwolą mu na reprezentowanie nas we wszystkich organach administracji w trakcie załatwiania koniecznych dokumentów i pozwoleń. Dzięki temu można zyskać więcej czasu na planowanie samej budowy i na przykład na wybór materiałów budowlanych. Warto pamiętać, żeby tego typu decyzje również skonsultować z projektantem lub przyszłym kierownikiem naszej budowy. Dzięki temu unikniemy różnych komplikacji, błędów i nieporozumień, które mogą również wpłynąć niekorzystnie na tempo realizacji naszej inwestycji.
Warto jest zdawać sobie sprawę z tego, że cały proces dostosowania projektu oraz załatwiania wszystkich formalności zazwyczaj zabiera bardzo dużo czasu. Niestety biurokracji nie da się przeskoczyć i trzeba uwzględnić to wszytko w swoich planach dotyczących budowy domu.