Odwiedzamy architekta, czyli wybór projektu domu

By 29 grudnia 2018Bez kategorii

Wizyta w biurze projektowym to ważny etap planowania budowy domu. Wybór odpowiedniego projektu jest jednak uzależniony od warunków zabudowy przestrzennej, które udostępniane są osobom zainteresowanym przez Urząd Miasta lub Gminy.

Projekt powtarzalny - dlaczego wybrać?

Zacznijmy od tego, że każde biuro projektowe, ma w swoim zasobie kilka lub kilkanaście gotowych projektów domów. Z reguły, można je znaleźć na stronie konkretnego biura, choć - jak łatwo się domyślić - ich szersza i bardziej złożona oferta, będzie raczej dostępna dopiero na miejscu, czyli w biurze. Zaletą projektu powtarzalnego, jest jego stosunkowo niska cena. W praktyce może się jednak okazać, że jego wybór nie do końca będzie pasował do naszych oczekiwań, bądź - co gorsza - do warunków miejscowych.

Projekt autorski - dlaczego wybrać?

W takich sytuacjach, bardzo dobrym pomysłem jest zlecenie architektowi zaprojektowania budynku w oparciu o własne oczekiwania i - jeśli zachodzi taka potrzeba - z uwzględnieniem bieżących warunków miejscowych. Niestety, budowa domów z uwzględnieniem takiego projektu, będzie nieco bardziej kosztowna, podobnie zresztą jak i sam projekt. W zamian otrzymujemy w pełni spersonalizowany dom, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania.

Wąskie działki to nie problem!

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów na wąskich działkach. Przyczyn takiego zjawiska jest co najmniej kilka i zwykle wiążą się one z podziałami majątkowymi wewnątrz rodzin. Budowa takiego domu wiąże się z szeregiem utrudnień i obostrzeń, wynikających przede wszystkim z obowiązującego prawa budowlanego. Niemniej, w przypadku takich działek, dobrym pomysłem będzie zastosowanie projektu autorskiego, w ramach którego można dostosować dom do kształtu działki.

Podsumowując, wizyta u architekta nie musi skończyć się wyborem projektu powtarzalnego. Może się okazać, że pomimo wyższych kosztów początkowych, inwestycja w projekt autorski będzie bardzo dobrą inwestycją w przyszłość. I choć ostateczna decyzja należy do inwestora, to jednak warto sugerować się zdaniem specjalisty.